Powrót do strony głównej
W 2001 r. zastosowaliśmy ok. 200 tys. m² biowłóknin z nasionami otoczkowanymi, zarówno na wałach przeciwpowodziowych i rowach melioracyjnych, jak i na skarpach przydrożnych. O ich szczególnych walorach świadczą pozytywne opinie takich firm jak: Ekomel Holding Sp. z o.o. z Gorzowa Wielkopolskiego, Gospodarstwo Pomocnicze przy W.Z.N. i U.W. w Warszawie, Gdańskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych "Zieleń" Sp. z o.o.
Należy podkreślić, że możliwość taniej, skutecznej i prostej w wykonaniu stabilizacji biologicznej skarp, wałów przeciwpowodziowych, brzegów rzek i strumieni oraz zbiorników wodnych ma szczególne znaczenie w systemie ochrony przeciwpowodziowej. Stabilizacja przy użyciu twardych materiałów budowlanych np. płyt betonowych jest wielokrotnie droższa i ogranicza wsiąkanie wody.
Opracowane przez nas biowłókniny do ochrony skarp i wałów przeciwpowodziowych, charakteryzują się odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi i higroskopijnymi zgodnymi z Polską Normą PN-B-12074, ICS 93, 160 "Umacnianie i zadarnianie powierzchni biowłókniną" i posiadają niezbędne wymagane atesty. Nowością jest stosowanie mieszanek traw o bardzo dobrze wykształconym systemie korzeniowym, w którym pewne gatunki ukorzeniają się do głębokości ok. 40 cm dzięki czemu 1 m² trawy potrafi związać około 300 kg gleby.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią mieszankę nasion traw do różnych warunków atmosferycznych i glebowych.
Etapy układania biowłókniny na stromych, wysokich skarpach:
1.
Układanie biowłókniny na skarpie.
2.
3.
Wygląd skarpy tuż po ułożeniu.
4.
Wygląd skarpy po miesiącu.
5.
Wygląd skarpy jesienią.

Efekt uzyskany doświadczalnie, bardzo trudny do powtórzenia bez warstwy ochronnej humusu na biowłókninie.